Göm menyn

Utbildningar och kontakt

Vid filosofiska fakulteten finns 22 forskarutbildningar med drygt 250 doktorander. Forskarutbildningar bedrivs inom ramen för fakultetens forskningsmiljöer och forskarskolor och kan både vara tvärvetenskapliga och ämnesdisciplinära.

Här nedan finner du våra forskarutbildningar listade i alfabetisk ordning.

För information om aktuella utlysningar se respektive forskarutbildnings hemsida eller ta kontakt med kontaktperson.

 

Utbildning

 

Studieplan

Kontakt

Analytisk Sociologi Studieplan (pdf)

Maria Brandén
maria.branden@liu.se
0736-233595
 

Affärsrätt Studieplan (pdf)
 
Herbert Jacobsson
herbert.jacobson@liu.se
013-285866
 
Etnicitet och Migration (REMESO) Studieplan (pdf)

Stefan Jonsson
stefan.jonsson@liu.se
011-36 3630

Företagsekonomi Studieplan (pdf)

Lars Witell
lars.witell@liu.se
013-282526

Handikappvetenskap Studieplan (pdf)

Jerker Rönnberg
jerker.ronnberg@liu.se
013-28 2107

 

Historia  

 

Studieplan (pdf) Malin Thor Tureby
malin.thor.tureby@liu.se
013-281827
Informationssystem-utveckling Studieplan (pdf)

Ulf Melin
ulf.melin@liu.se
013-284437

Kognitionsvetenskap

 

 

Studieplan (pdf)

Agneta Gulz
agneta.gulz@liu.se
013-286637

Miljövetenskap Studieplan (pdf)

Alex Enrich Prast
alex.enrich.prast@liu.se
013-281023
 

Nationalekonomi Studieplan (pdf)

Ali Ahmed
ali.ahmed@liu.se
013-281495

Pedagogik Studieplan (pdf)

Gisela Eckert
gisela.eckert@liu.se
013-28 2144
 

Psykologi Studieplan (pdf)

Gisela Eckert
gisela.eckert@liu.se
013-28 2144

Socialt arbete Studieplan (pdf) Magnus Dahltstedt
magnus.dahlstedt@liu.se
011-36 3237

Sociologi

Studieplan (pdf)

Gisela Eckert
gisela.eckert@liu.se
013-28 2144

 

Språk och kultur i Europa Studieplan (pdf)

Carin Franzén
carin.franzen@liu.se
013-282277

 

Statistik Studieplan (pdf)

Mattias Villani
mattias.villani@liu.se
013-281446
 

Statsvetenskap Studieplan (pdf)

Elin Wihlborg
elin.wihlborg@liu.se
013-28 1578

 

Tema Barn

Studieplan (pdf)


 

Anette Wickström
anette.wickstrom@liu.se
013 28 20 81

Tema Genus Studieplan (pdf) Wera Grahn
wera.grahn@liu.se
013-28 6657
Tema Kultur och samhälle Studieplan (pdf)

Martin Kylhammar
martin.kylhammar@liu.se
011-28 2261

 

Tema Teknik och social förändring Studieplan (pdf)

Teun Zuiderent-Jerak
teun.zuiderent-jerak@liu.se
013-28 2931            

 

Välfärdsrätt       Studieplan (pdf)

Anna Lundberg
anna.b.lundberg@liu.se
011-36 3625

 

Äldre och åldrande Studieplan (pdf)

Marianne Abramsson
marianne.abramsson@liu.se
011-36 3385
 

 

 


Sidansvarig: anna.backlin.linden@liu.se
Senast uppdaterad: Thu Nov 16 11:53:34 CET 2017